Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć (wszystkie wymienione warunki muszą być spełnione jednocześnie), które nastąpiło w związku z pracą:
W myśl art. 234 Kodeksu pracy w razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany:
Pracodawca jest także obowiązany:
Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uznaje się:
Za wypadek w drodze do lub z pracy uważa się zdarzenie, które nastąpiło w drodze do lub z pracy, mimo, że droga:
Za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:
W przypadku zgłoszenia przez pracownika wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracodawca ma obowiązek:
Przyczyna zewnętrzna występuje wówczas, gdy do urazu dochodzi w wyniku oddziaływania na człowieka czynnika występującego poza nim. Cech wypadku przy pracy nie mają więc urazy, które nastąpiły w wyniku wyłącznie czynników wewnętrznych – np. uraz spowodowany upadkiem, który nastąpił na skutek ataku epilepsji. Co ważne, przyczyną zewnętrzna mogą być także czynności wykonywane przez osobę poszkodowaną – np. nadmierny wysiłek fizyczny lub psychiczny związany z pracą [uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 1963 r. nr III PO 15/62. Jeżeli przyczyna zewnętrzna występuje w zbiegu z przyczyną wewnętrzną, to do uznania danego zdarzenia za wypadek przy pracy wystarczy, jeżeli zostanie wykluczone, że bez tego czynnika zewnętrznego nie doszłoby do skutku w postaci uszczerbku na zdrowiu.
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę według następujących kategorii. Kliknij w poniższe przyciski i poznaj ofertę w szczegółach.
"Profesjonalne, terminowe i przystępne cenowo usługi BHP dla Twojego przedsiębiorstwa. Nam możesz zaufać!"